Harmony Clean Flat Responsive WordPress Blog Theme

4. KCBT : Jo Walton Ötekiler Arasında (Kitabın Aldıgı Ödüller)

05:22 Kitap Sara'yı 0 Comments Category : , , , , , , , , ,John W. Campbell En İyi Yazar, Dünya Fantezi En İyi Roman ve Prometheus En İyi Roman ödüllerine sahip Jo Walton'dan bir başyapıt!

Modern fantezi klasikleri arasında yerini şimdiden alan Ötekiler Arasında; Hugo, Nebula ve Dünya Fantezi ödüllerinin üçüne birden aday olmayı başaran -ve ikisini kazanan- çok az sayıda kitaptan biri.

Morwenna Phelps (Mori), perilerin ve insanların dünyası arasında sıkışık bir hayat yaşamaktadır. Galler'de yetişen Mori'nin en yakın arkadaşları periler ve bilimkurgu romanlarıdır. Deli bir büyücü olan annesi, perileri karanlık bir sona doğru sürüklemeye çalıştığında Mori kendisini topal bırakacak büyülü bir savaşta onunla yüzleşmek zorunda kalır… ve ikiz kız kardeşi ölür.

Yaşadığı üzücü olaylardan sonra İngiltere'ye, onu ve kardeşini doğumlarında terk eden babasının yanına gönderilir. Burada arkadaş bulmakta zorlanan Mori, büyü yaparak kendisi gibi düşünen insanları çevresine toplamak ister, ama yaptığı büyü annesinin dikkatini çeker. Bu durum, Morwenna'yı yıllardır kitaplardan öğrendiği her şeyi kullanmasını gerektirecek bir hesaplaşmaya doğru sürükler.

Yolu Tolkien, Le Guin ve Vonnegut'tan geçen herkesin kendisini bulabileceği "anı"lar taşıyan bu eser, fantastik ve bilimkurgu edebiyatının esinlerini bir araya getiriyor. Günlük biçiminde yazılmış olan Ötekiler Arasında sadece bir roman değil, tüm bilimkurgu ve fantastik edebiyat dünyasına topyekûn bir övgü ve selamlama.

"Tesadüfler zincirini oluşturan şey büyünün ta kendisidir… Parmaklarınızı şaklatarak bir gül yaratabilirsiniz ama bunun asıl nedeni uçakla geçen birinin tam o esnada düşürdüğü gülün elinize konmasıdır. Gerçek bir kişi, gerçek bir uçak ve gerçek bir gül vardır, ama elinizde bir gül tutuyor olmanızın sebebi büyü yapmamış olduğunuz anlamına gelmez." 
----
Merhabalar saray sakinleri kitap canavarları 4. Blog Turumuzda jo Walton Ötekiler Arasında kitabımızı sizler için inceliyoruz benim bu seferki rolüm bu bol ödüllü mükemmel kitabın hangi devasa ödüllere layık görüldüğünü sizlerle paylaşmak :)


Ötekiler Arasında kitabına verilen ödüller :

1-) 2011 NEBULA en iyi roman ödülü

2-) 2012 HUGO en iyi roman ödülü

3-) 2012 BFS En iyi fantazi romanı ödülü

Nebula ödülü : Nebula Ödülü (Nebula Award), Amerika Bilim Kurgu ve Fantezi Yazarları (SFWA) tarafından her yıl, önceki iki yıl ABD'de yayımlanan en iyi bilim kurguve fantezi çalışmalarına verilen ödül. Şeffaf bir blok içerisine gömülmüş spiral nebula şeklindeki ödülle birlikte para verilmez.

HUGO ödülü : Hugo Ödülü, her yıl bir önceki yıl ortaya konan en iyibilim kurgu ve fantezi çalışmalarına çeşitli kategorilerde verilen ödül. Ödülün ismi, öncü bilim kurgu dergisi Amazing Stories'in kurucusu Hugo Gernsback'ten gelir. İlk olarak 1953 yılında verilen ödül, 1955'ten beri aralıksız her yıl sahiplerini bulmaktadır.

BFS ( The British Fantasy Society ) En iyi fantazi roman ödülü : İngiliz Fantazi Ödülleri idare tarafından yıllık olarak Fantasy British Society (BFS) idi ve ilk 1976 yılında. Bundan önce olduğu bilinirdi August Derleth Fantasy Ödülleri (seeAugust Derleth Ödülü). İlk ödülü 1972 (Knight Kılıç tarafından Michael Moorcock) için yalnızca roman, ödül kategorileri sayısı artan ve 1976 yılında BFS onları topluca yeniden adlandırılmış Britanya Fantezi Ödüllerini kazandı. Geçerli ödül kategorilerinin, İyi Roman, İyi Novella, en İyi Hikaye, en İyi Küçük Basın, en İyi Sanatçı, en İyi Antolojisi, en İyi Toplama iken, Karl Edward WagnerAward verilir takdirine BFS komitesi. Üyeliği BFS belirlemek için oy tavsiyeler, kısa liste kazananlar ve ödülleri.


Son olarak size kitabım ve komik ayracımla veda ediyorum. Esen kalın :P
Katkılarından ötürü ithaki yayınlarına Teşekkürler.

posted from Bloggeroid
a Rafflecopter giveaway

RELATED POSTS

0 yorum