Harmony Clean Flat Responsive WordPress Blog Theme

7. KCBT : Elizabeth Gaskell | Kuzey ve Güney ( Kitap Yorumu )

05:51 Kitap Sara'yı 0 Comments Category : , , , , , , ,


Viktorya Dönemi edebiyatının en özgün kadın kahramanlarından Margaret Hale ile tanışmaya hazır mısınız? 


Kitap Hakkında

Kitabın Orjinal Adı : North And South

Türkçe Editasyonu : Kuzey ve Güney

Yazarı : Elizabeth Gaskell

Türü : Klasik Roman / Tarihi / Aşk 

Goodreads Puanı : 4.12

Kitabın Arka Kapağı 


Kuzey ve Güney, döneminin en önemli sosyal eleştirilerinden ve en tutkulu aşk hikâyelerinden birini barındıran ve yazarı Elizabeth Gaskell'a o muhteşem ününü kazandıran bir yazınsal şölen… Margaret Hale, yaşamının baharında yer değiştirerek farklı bir yaşamın içine girmek zorunda kalan genç bir kız olarak, karşısına çıkan ve üstesinden gelmesi gereken sorunlara ürettiği çözümlerle, dönemin okurları üzerinde düşünsel bir devrim gerçekleştirmiş gerçek bir kahramandır.

"Bugün şahit olduğum bu büyük acılardan sonra, artık nasıl güzel elbiseler giyip bu şık eğlencelere katılmaya devam edebilirim ki?"


Margaret'ın babası ise kendi cemaatlerinin bir papazı olarak hayatında meydana gelen değişimler ve şahit olduğu korkunç acılardan sonra, neredeyse inancını kaybetmek noktasına gelen bir adam halini alır. Ama yaşamın onlara oynadığı oyun yeni başlamaktadır… 


Her şeyi değiştiren bir tanışma… Delicesine bir aşk… Yürek yakan sorgulamalar… Tadı damakta kalan bir edebiyat şaheseri…


"Mary Burton ile Kuzey ve Güney… Şanslı olan okurun denk gelebileceği ve okuyanların asla bir daha eski kişiler olamayacakları iki büyük başucu kitabı…"


Virginia Woolf


"Kuzey ve Güney, gerçek bir başyapıt… Tüm Gaskell eserleri kadar ihtişamlı ama hepsinin arasında daima zirvede."


Wilkie Collins


"İlk okuduğumda adı Margaret Hale idi. İçerdiği zıtlık, toplumsal derinlik yanında duygusal derinliği de düşünerek, kitabın adının Kuzey ve Güney olmasında ısrar ettim. Bu kitap sadece enfes bir anlatı değil, aynı zamanda insanları ve sorunları yüzleştiren bir metin. Okudukça, daha iyi anlaşılacağı konusunda inancım tam."


Charles DickenTur takvimimizKuzey ve Güney tanıtımını okuduğum anda kitabın kendisini merak etmiştim .
Utanmadan diyemeyeceğim sanırım bunu bazı klasik kitaplara sahip olamama rağmen okumadığım için kendime kızdım çünkü bir nevi klasikler olmasa bugünkü yazarlar veya dolaylı olarak romanlar olmayacaktı hatta bu yazımın başında bir nevi değil bu böyle demeliymişim :)


Cidden düşününcede bu doğru geliyor insana eğer klasikler zamanında yazılmamış olsa ya da insanlar o zamanı o zamanki koşullarla hikayeler üretmese ve bunlar okuyucu kitlelerine ulaşmasa, okunmasa tüm bu romanlar okunup yeni yazarlar yazmaya cesaret etmese bugünlerde o zamandan kalan parçalar olmadan yaşamak büyük eksiklik olurdu diye düşünüyorum.

Zira bunu direk birinci ağızdan o zamanda yaşamış görmüş kişinin kaleminden okumak daha da ilginç yapıyor bu işi.  Eğer o zamanlardan bu zamana kalan eserler olmasa yazarlık nasıl gelişir bu zamana kadar süregelirdi düşünmeden edemiyorum.Böyle önemli eserleri şu aralar çıkaran ve  bazı klasikleri de basmaya devam edecek
Altın Bilek Yayınlarına teşekkür borçluyuz sanırım.
Hikâyemiz Victoria Dönemi sırasında
tanışan çiftçimizin aşkını o dönemin
özellikleriyle birlikte halkın şehrin yaşanmaz gidişatından şikayetçi yapısını fabrikası olan Bay Thornton'nın işçileri ile ilgili yaşadığı sıkıntılar kitabın baş gösteren özellikleri arasında.


Klasikler ile ilgili sorunum var demiştim ya onu kitapla da kanıtladım. Çok sıkıldım, okuyamadım, olmadı yani. Okuyupta sevenler beni taşlamasın ama durum bu.


Puanlama : 5 / 1

Katkılarından Ötürü Altın Bilek Yayınlarına Teşekkür Ederiz.a Rafflecopter giveaway

RELATED POSTS

0 yorum